Upravit stránku

O čem nám vypráví hudba

Koncerty cyklu D - NEDĚLE - se konají vždy od 10.30 hodin v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích v níže uvedených termínech, s níže uvedeným tematickým programem.

  • STRAŠIDLA V HUDBĚ / 20. 9. 2020
    Hudba je hlasem, který nás může tišit, zklidňovat, uvádět do harmonie, ale jednou ze základních věcí každé velké hudby je také napětí. Schopnost hudby vést nás do neznámých, neprobádaných, třeba i nebezpečných končin a někdy nás nechat setkávat se i s různými strašidelnými a vůbec podivuhodnými postavami. Své o nich věděli Ludwig van Beethoven, Giuseppe Verdi nebo Modest Petrovič Musorgskij.

  • SLADKOSTI V HUDBĚ / 7. 2. 2021
    Kremrole, větrníky, věnečky, dortíky, pralinky, trubičky. To není jen představa mnoha dětí o správně vyvážené stravě, ale to všechno jsou zároveň postavy Cukrového království, jemuž dominuje hrad Cukrburg a jehož hudební podobu ve svém baletu Louskáček vytvořil Petr Iljič Čajkovskij. Mnozí další skladatelé ve své hudbě ale také používají dolce (v překladu z italštiny sladce) jako doporučení hudebníkům. Ne nutně, aby hráli s větším množstvím cukru, ale spíš aby dali do hudby kus srdce a něhy.

  • SLAVNOSTI V HUDBĚ / 9. 5. 2021
    Hudba má velkou moc vnášet do našeho života neobyčejnost a nevšednost. Anebo umocňovat silné a slavnostní okamžiky našich životů: od svateb přes návštěvy králů a prezidentů až po okamžiky, kdy lidé - třeba společným zpěvem - dávají najevo, že jsou rádi spolu a oslavují tak své společenství. Jaké hudební slavnosti najdeme v hudbě Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadea Mozarta či Antonína Dvořáka?

Koncerty jsou určeny dětem ve věku přibližně 5-13 let a podporují je Knihy Dobrovský a Krajská knihovna v Pardubicích.

Účinkují:
Komorní filharmonie Pardubice a její hosté
Dirigent Marko Ivanović & moderátor Petr Kadlec