Maurice Ravel: Pavana za mrtvou infantku
Jean Françaix: Téma s variacemi
Francis Poulenc: Sinfonietta
Ondřej Kukal: Clarinettino op. 11
Sharon Kam — klarinet
Dirigent Martin Lebel
Pondělí 8. 11. 2021 v 19.00 hodin
Středa 10. 11. 2021 v 19.00 hodin
Sukova síň Domu hudby v Pardubicích
Vstupenky lze zakoupit online nebo v Turistickém informačním centru pod Zelenou bránou v Pardubicích.
Ceny vstupenek:
260,- základní
210,- senioři
130,- studenti, ZTP, ZTP/P
Nárok na seniorskou slevu mají posluchači 65+. Slevu z plné ceny vstupenky mohou uplatnit studenti po předložení průkazu školy nebo průkazu ISIC, držitelé průkazu ZTP nebo ZTP/P a doprovod držitelů průkazu ZTP/P.


Kdo je Sharon Kam?
Celosvětově uznávaná umělkyně izraelského původu patří více jak 20 let ke špičkám ve svém oboru. V Pardubicích se představí poprvé. S Českou republikou ji ovšem pojí vykonávání funkce kurátorky komorní řady festivalu Dvořákova Praha a také záviděníhodný profesní milník. Její vystoupení ve Stavovském divadle na slavnostním koncertě u příležitosti oslav 250. výroční Mozartových narozenin bylo vysíláno do 33 zemí!
Sharon Kam vyrostla v muzikální rodině, její maminka byla členkou Israel Philharmonic Orchestra, se kterým Sharon v šestnácti letech také debutovala. Její kroky dále vedly na prestižní Julliard School of Music v New Yorku, kterou vystudovala, následně v roce 1992 vyhrála mezinárodní hudební soutěž ARD a od té doby vystupuje s renomovanými orchestry po celém světě, především tedy v Evropě, v USA a v Japonsku. Její hostování v Pardubicích je bezpochyby jednou z hlavních událostí sezony. Buďte u toho spolu s námi!
Slovo koncertní manažerky
„Myslím, že se nám podařilo zdánlivě nemožné, a to sladit volné koncertní termíny této celosvětově žádané sólistky s koncertním plánem našeho orchestru, i termíny francouzského dirigenta Martina Lebela. Máme opravdu velkou radost, že posluchačům v Pardubicích můžeme nabídnout tak atraktivní obsazení i skvělý program. Hostování Sharon Kam u nás je bezpochyby jednou z hlavních událostí sezony,“ podotkla manažerka koncertní činnosti Vladislava Kopecká.
Slovo dramaturga
Sharon Kam si pro nás připravila hned dvě zajímavé ukázky – Téma s variacemi francouzského novodobého autora Jeana Françaixe a speciálně pro nás nastudovala skladbu českého skladatele Ondřeje Kukala. V obou případech se jedná o relativně kratší skladby – relativně z toho důvodu, že obě jsou technicky natolik náročné, že se vyrovnají partům velkých instrumentálních koncertů. Klarinet jako instrument se zde představuje v plné šíři svých možností, zvláště octne-li se v rukách tak význačné interpretky, jakou je právě Sharon Kam,“ přibližuje koncertní program dramaturg Bohuslav Vítek.
Představujeme dirigenta tohoto koncertu - Martina Lebela:
Francouzský dirigent Martin Lebel je absolventem Národní konzervatoře v Paříži v oborech kompozice a dirigování má k České republice silné vazby. V letech 2011 - 2015 působil jako šéfdirigent Karlovarského symfonického orchestru. V září 2013 byl jmenován hudebním ředitelem Filharmonického orchestru v Montevideu. Martin Lebel byl prvním francouzským dirigentem, který v roce 2003 získal první cenu v dirigování na mezinárodní Prokofjevově soutěži v Petrohradu. Po tomto úspěchu byl opakovaně pozván, aby řídil při různých příležitostech Petrohradský symfonický orchestr.
Od roku 2003 dirigoval mnoho francouzských i zahraničních orchestrů v Evropě, Jižní Americe, a v České republice pak vedle Komorní filharmonie Pardubice spolupracoval například s Pražským filharmonickým orchestrem, Karlovarským symfonickým orchestrem či se zlínskou Filharmonií Bohuslava Martinů. Pravidelně vede mistrovské kurzy na Pařížské konzervatoři a trvale řídí L´Orchestre de Bretagne. Je všeobecně respektovaným dirigentem jak v rámci Francie, tak mimo ni.
Ovládá rozsáhlý symfonický repertoár, velké zkušenosti má rovněž jako operní dirigent. Má zásadní podíl na proměně Karlovarského symfonického orchestru v moderní a respektované těleso, které získává značnou pozornost a renomé. Jako významný představitel evropské a světové kultury s mimořádnými zásluhami o mezinárodní věhlas města Karlovy Vary byl v roce 2014 oceněn udělením Čestného občanství města Karlovy Vary.


Na co se ještě můžete těšit, kromě okouzlení klarinetovými tóny?
Ačkoliv klarinetová část programu bude dominantní, za pozornost stojí i další dvě, čistě orchestrální skladby, které pardubická filharmonie v rámci programu uvede. Koncertní večer zahájí Pavanou za mrtvou infantku, která je dílem Maurice Ravela, francouzského skladatele švýcarsko-baskického původu. Pavana byl původně slavnostní tanec v pomalém tempu pocházející pravděpodobně z italské Padovy, ale plně zdomácnělý už v 15. století ve Španělsku. Skladatel nikdy nevysvětlil, zda mu inspirací byl osud některé vznešené dívky. Tvrdil: „To není smuteční lamentace nad smrtí dítěte, ale spíše pavana, kterou by mohla tančit malá princezna, jakou maloval Velasquez na španělském dvoře.“
Koncertní program uzavře Sinfonietta pro orchestr, která je dílem Francise Poulanca, dalšího francouzského skladatele na programu. Toto dílo složil v roce 1947, poprvé bylo úspěšně provedeno k 1. výročí 3. programu BBC a sklidilo úspěch. V mnoha ohledech má k vážné hudbě daleko, neboť připomíná spíš populární hudbu. Rozhodně představuje plnohodnotný a pozoruhodný závěr koncertu.

Těšíme se na vás v Sukově síni pardubického Domu hudby!
