18.05.2018 15:11

Češi ve Vídni poprvé: Leopold Koželuh

Trojice květnových abonentních koncertů (14.–16. 5. 2018) zahájila široce koncipovaný a dlouhodobý projekt Češi ve Vídni. Celou akci inicioval a umělecky garantuje mladý český dirigent Marek Štilec, jehož slova nejlépe charakterizují genezi vzniku a smysl projektu: "Když jsem se před mnoha lety zabýval hudebním prostředím ve Vídni druhé poloviny 18. století a začátku 19. století, začal jsem narážet na mnoho českých nebo česky znějících jmen. Čím intenzivněji jsem studoval odbornou literaturu, tím víc mi bylo jasné, že se nejedná o jev ojedinělý, nýbrž že jde o něco velmi příznačného. Jako by přede mnou ožilo známé dobové tvrzení, že Čechy jsou konzervatoří Evropy. O mnoho let později jsem od zakladatele světové nahrávací společnosti Naxos dostal nabídku, která se neodmítá. Po úspěchu kompletní nahrávky orchestrálních děl Zdeňka Fibicha vytvořit ještě rozměrnější projekt. A tak jsem nabídl projekt, který by se zaměřil na české autory 18. století, kteří se sice narodili na území Čech, Moravy a Slezska, ale tvořili a svého věhlasu dosáhli ve Vídni. Projekt Češi ve Vídni tak byl na světě. Se stejnou samozřejmostí jsem věděl, že orchestrem, který by se měl na nahrávkách podílet, musí být Komorní filharmonie Pardubice. Ještě větší radost jsem však měl, když společná nahrávací práce vyústila v myšlenku, abychom díla našich slavných rodáků neprezentovali pouze světovému publiku na zvukových nosičích, ale také abonentům Komorní filharmonie Pardubice."
Projektu se účastní také Krajská knihovna Pardubice a  Rakouské kulturní fórum v Praze, záštitu převzala Mgr. Miluše Horská, místopředsedkyně Senátu Parlamentu České republiky.
Prvním autorem, kterému byla věnována pozornost, byl Leopold Jan Antonín Koželuh. Tento rodák z Velvar působil nejprve v Praze, do Vídně se přestěhoval v jedenatřiceti letech a tam si postupně vybudoval skvělou kariéru jako klavírista, skladatel i hudební nakladatel. Už za svého života byl známý i daleko za hranicemi monarchie. Z jeho tvorby čítající více než dvě stě skladeb zazněla v Pardubicích díla méně známá a díky projektu Češi ve Vídni znovu probuzená – dvě z řady Koželuhových koncertních árií, ale především jeho zednářská kantáta věnovaná císaři Josefu II. – Josef, požehnání lidu
Předtím, v samotném úvodu koncertů, zaznělo jedno z velmi populárních děl slavného Koželuhova současníka – Wolfganga Amadea Mozarta. Svou Symfonii A dur K 201, na poslech velmi příjemnou, složil ve svých osmnácti letech!
Poté, po dvou krásných Koželuhovových koncertních áriích (s výbornou sólistkou Simonou Eisinger), zazněla v novodobé premiéře oslavná kantáta Joseph der Menschheit Segen. Tu Koželuh věnoval panovníkovi Josefovi II. Skladba zazněla ve zpívaných částech v německém originále, melodramatické části pak v češtině.
Provedení kantáty bylo vskutku znamenité: pod energickou taktovkou Marka Štilce se projevil velmi šťastný výběr účinkujících. V nejlepším světle se tak vedle Komorní filharmonie prezentovala mladá rakouská sopranistka Simona Eisinger spolu s Českým chlapeckým sborem Boni pueri (sbormistr Pavel Horák). Mluveného se slova se ujal přední český herec, recitátor a dabér Jaromír Meduna.   
Dodejme, že v Krajské knihovně v Pardubicích je ke zhlédnutí výstava, která se věnuje životu a dílu Leopolda Koželuhova. Kromě toho vybranými  fotogragiemi přibližuje činnost Komorní filharmonie Pardubice, která v září vstoupí do své jubilejní 50. sezony. Tuto výstavu si nenechte ujít – bude přístupná až do začátku července. Před středečním koncertem proběhla zajímavá beseda věnovaná nejen Koželuhovi, ale i celému projektru Češi ve Vídni. Účastníci pořadu (Introdukce) se tentokrát měli možnost občerstvit vídeňskoku kávou. Příjemná předehra před krásnými koncerty!

Fotografie z koncertu

Poslat na e-mail Tisknout
© 2018, Komorní filharmonie Pardubice – všechna práva vyhrazena

Ochrana osobních údajů | Prohlášení o přístupnosti | Mapa stránek |

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | eod.cz | XHTML 1.0 | CSS 3